Rýže koji část 4. – miso pasta

Posledním samostatným dílem v tomto miniseriálu o lahodných plesnivých kondimentech bude návod na vlastní domácí miso, které si pošlete do budoucnosti, a až uběhne pár let, tak si ho jen vyzvednete.

Co je to miso pasta jsme si popsali už v úvodním dílu, nyní se na ni podíváme o dost zevrubněji.

Miso je ve svém základu vždy nějaký sacharidový substrát prorostlý plísní koji, která do něj vypustila štěpící enzymy, a tento substrát je v různých poměrech míchán s uvařeným zdrojem bílkovin (typicky luštěninami) a solí. Sacharidy většinou poskytuje rýže či ječné kroupy, lze použít i pšenici nebo čirok. Bílkoviny dodá nejčastěji sója, hrášek, fazole nebo cizrna.

Podle doby zrání, poměrů surovin a výsledné barvy se pak miso pojmenovává, přičemž názvosloví je poměrně bohaté. Jen tak namátkou podle barevnosti:

 • Shiro Miso – bílé
 • Shinshu Miso – žluté
 • Amakuchi – žlutočervené
 • Aka Miso – červené
 • Mugi Miso – ječné
 • Hatcho Miso – hnědočerné
 • Genmai Miso – z hnědé rýže

Čím je větší poměr sacharidového koji substrátu, tím je miso sladší, zraje kratší dobu a má kratší trvanlivost.

Více soli zastře sladkost, dobře pastu zakonzervuje a určí ji k delšímu zrání, při kterém přechází z barvy žluté na medovou, posléze červenou, hnědou až úplně zemitě černou. Čím je pasta starší, tím je její aromatika výraznější, zemitější a ohromujícnější.

Dříve, kdy miso sloužilo k uchování úrody rýže a luštěnin, a mělo hlavně poskytnout přísun živin, zrálo poměrně dlouho a nikdo si moc nelámal hlavu s fancy aspekty, byl to každodenní základ do polévky místo masového vývaru. Nebylo výjimkou, že se do miso pasty vkládala i zelenina či ořechy, což prodloužilo jejich trvanlivost a opět zvýšilo nutriční hodnoty celé siláže.

V současné době jsou populární spíše světlé a sladké varianty, které je možné přidávat třeba do dezertů.

Pár slov se sluší i ke zdravotním účinkům: já hrozně nerad někomu slibuju, co mu všechno fermentované výrobky vyléčí a vyřeší. Kdyby však miso nebylo podezřelé z celé řady zdravotních přínosů, nepodnikaly by se s ním velmi rozsáhlé studie, z nichž mnohé pozitivní efekt prokázaly. Coby dochucovací prostředek má o dost lepší karmu, než kupované kondimenty díky těmto vlastnostem:

 • obsahuje trávicí enzymy, flavonoidy, isoflavonoidy, fytosteroly, peptidy, (sojové) saponiny,
 • obsahuje slanomilné živé organismy (Lactobacillus acidophilus),
 • živiny jsou vysoce bioaktivní (využitelné).
Zkoumaným efektem jsou třeba protirakovinné účinky (Watanabe H. 2013) anebo je známým faktem, že miso polévka byla podávána doktorem Akizukim ozářeným pacientům v nemocnici v Nagasaki po jaderném útoku v roce 1944 (PDF) kvůli schopnosti zmírnit rozvoj nemoci z ozáření. Tato nemocnice sloužila v tu dobu naštěstí jako skladiště misa a hnědé rýže. Naopak striktně byl během hospitalizace zakázán cukr.

Hlídáte-li si příjem sodíku, tak vězte, že jistou zvláštností je, že konzumace velkého množství soli obsaženého v misu nemá negativní efekt na zvyšování krevního tlaku (Yoshinaga M, 2012). Můžete sníst víc NaCl v misu než v čisté podobě, a přesto to nebude na závadu.

Jestli chcete nejdříve miso pastu ochutnat, zkuste třeba v plastu balenou po 400 g z CountryLife, případně skleničkovou od Sunfood. Jsou moc dobré a získáte poměrně přesnou představu, o čem je řeč. Naopak instantní miso polévky s hotovými vložkami jsou dost o ničem, raději si připravte své ze zmíněných past.

Povrchový lom na miso,
na dně se separuje omáčka

Už jsem dříve zmínil, že výroba je časově náročná. Naštěstí ne na práci vašima rukama, uplácané to máte za dvě hodinky, ale zrání se pak rovná hře na čekanou. Většinu zájemců to ihned odradí, když jim odhalím, že mi v kuchyni zraje už druhým rokem. Je to ale škoda, protože jak známo – čas letí jak prokopnutá herka a ani se neotočíte na obrtlíku, uběhnou dvoje Vánoce a miso je hotové, nebo aspoň velmi dobře použitelné. Mimochodem s počítáním let je to u této potraviny docela zajímavé: rok stáří není dán dvanácti měsíci, ale přetočením kalendářního roku na nový v prosinci. Pokud tedy naložíte v listopadu, můžete příští listopad beztrestně svůj výrobek označit za dvouletý.

Dost již ale teorie, slíbil jsem recept, tady je můj osvědčený.

Recept na cizrnové miso 10-10-4

Ptáte se na podivnou šifru 10-10-4? To je tradiční způsob, jak naznačit poměry ingrediencí: na deset liber koji rýže připadne deset liber luštěniny a čtyři libry soli. Je to miso určené ke střednědobému až dlouhodobému zrání s příjemným vyvážením sladkosti, slanosti a zemitosti. Díky cizrně má oproti sójovým variantám jemnější a delikátnější aroma. Beztak je v našich končinách velký problém se sójovými boby, které, když už se zde prodávají, jsou ohavné, nekvalitní a drahé až hanba mluvit.

Urychleně, teď hned, si sežeňte:

 • 1 kg koji rýže nebo koji krup (je jedno, jestli sušené nebo čerstvé),
 • 1 kg sušené cizrny,
 • 0,5 kg mořské nerafinované soli,
 • (volitelně) dvě lžíce nekonzervované miso pasty z minulé várky,
 • papiňák,
 • šťouchátko na brambory,
 • třílitrovou nádobu či sklenici pokud možno se širokým hrdlem.

Cizrnu namočte přes noc do studené vody, počítejte s tím, že nabude na objemu a hodně vody vypije. Druhý den vodu vylijte, dejte čerstvou a v papiňáku do měkka uvařte, což trvá asi hodinu. Vodu nesolte!

Jakmile je cizrna uvařená a jde rozmáčknout mezi prsty, vodu slijte a nechte cizrnu trochu zchladnout. Pak si vezměte takový ten vrahomlat, se kterým se z brambor připravují mé oblíbené šťouchané brambory, a pusťte se do masakru. Bude při tom odcházet hodně páry, což je žádoucí. Výsledkem by měla být hustá pasta s občasným kouskem viditelného fragmentu. V tomto případě, kdy se pracuje spíše se suchou konzistencí, nepomůže nožový robot, protože kaše bude ulpívat na stěnách a nebude padat na rotující nože. To by svádělo k přidávání vody, ale to nedělejte. Napadá mne mlýnek na maso, ten by mohl pomoci.

Když je kaše vystydlá, přisypte 400 g soli, všechnu koji rýži (nebo kroupy), zralou miso pastu z minulé várky (nebo od někoho) a čistýma rukama dokonale prohňácejte a propojte.

Do sterilní lahve nasypte na dno vrstvičku soli a začněte vkládat pastu. Dělá se to tak, že si v dlaních vytvarujete kouli, tu tam plácnete a rozprostřete, přičemž dáváte pozor, aby nevznikaly vzduchové kapsy a bubliny. Ideálně by měla být hmota homogenní. Naskládejte veškerou pastu do sklenice, uhlaďte a navrch zasypte zase notnou závějí soli. Dočista otřete stěny sklenice ubrouskem, který můžete třeba namočit v lihu. Ve sklenici by mělo zbýt dost místa, aspoň 10 cm, rozhodně by neměla být zaskládaná až po okraj. Pokud máte tu možnost a široké hrdlo sklenice vám to dovolí, zatižte povrch pasty něčím těžkým a sterilním. Hodí se třeba vyvařený plochý kámen nebo porcelánový/skleněný talířek o podobném průměru, jako je nádoba, rovněž zatížený sterilizovaným kamenem. Já tedy nezatěžuji a daří se mi také poměrně dobře, nicméně mistři zatěžují a má to své opodstatnění – hmota zůstává homogenní a po roce se začne oddělovat tekutina, neboli omáčka, kterou lze sbírat.

Celou nádobu neprodyšně uzavřete potravinovou fólií, důkladně popište informacemi o složení a datu výroby a uložte do stroje času, tedy někam, kde jí bude teplo a kde na ni snadno zapomenete. Odteď necháváte pracovat jen zub času. Já ji třeba dávám do horních skříněk kuchyňské linky, kam stoupá teplo od vaření.

Pasta bude postupně zrát a měnit barvu. V létě a v temperovaných podmínkách zraje rychleji, za chladného počasí pomaleji. Pokud jste ponechali v pastě moc vody, může se stát, že chytne hned zpočátku nějaké kvašení a bude se podobně jako při kynutí nadzvedávat a bublat. To nemusí být nutně na závadu, jen hlídejte, aby neutekla z nádoby, případně odebírejte. V dalších měsících občas k pastě čuchněte a sledujte, jak se aroma rozvíjí.

Různé stupně zrání, uprostřed hotové

Po osmnácti měsících je pasta vhodná k prvnímu ochutnávání a konzumaci. Bude mít barvu lesního medu a měla by vonět příjemně jako oříšky, světle pražená káva, zrající sýr a sójová omáčka. Odeberte si čajovou lžičku, rozmíchejte v 1 dl teplé vody a vypijte. Když vám to chutná, začněte pastu postupně spotřebovávat a rozdávat přátelům na ochutnání.

Dobré je nakládání opakovat každý rok nebo půlrok, aby vám průběžně dozrávaly další generace. Čekat s nakládáním na spotřebování předchozích šarží vede samozřejmě k prodlevě, kdy není v domácnosti žádné použitelné množství.

Fajn je také nějaké množství povedené várky uschovat na opravdu hodně dlouhé období. Takové desetileté…!

Neduhy

Nedoporučuji zkoušet chuť a rozrušovat povrch hned od začátku zrání, každý zásah znamená potenciální vnos nežádoucích mikroorganismů. Vůči těm je miso pasta sice hodně odolná, ale přeci jen jistota je jistota. Jakékoliv nástroje, se kterými do pasty sahám, předem sterilizuji krátkým protažením nad plamenem plynového vařiče.

Zatím jsem zaznamenal tyto obtíže:

Nechal jsem v luštěnině moc vody (když jsem se ji při přípravě snažil mixovat mixérem) a pastu obsadily kvasinky, takže v prvním týdnu v podstatě kynula a utíkala. Od té doby vodu vůbec nepřidávám a možná že budu před nakládáním koji i sušit. Na výslednou chuť to sice mělo vliv, ale ne nijak moc negativní.

V jedné várce se vlivem nadměrné vlhkosti a kontaminace pomnožilo alkoholové kvašení a na povrchu se vytvořila kvasinková mázdra. Celou dobu to vonělo příjemně, s převládajícícími tóny švýcarského zrajícího sýra. Po osmnácti měsících, když jsem začal odebírat, se projevily v aromatu alkoholy, které z mého pohledu degradovaly senzorické vlastnosti. Po rozrušení povrchu a přemístění do jiné nádoby se po dalším půlroce značně prosadily acetonové tóny, takže tato menší várka putovala do stoupy.

Plísně

Plísně jsou velké téma a nevyhnou se asi nikomu z domácích miso-dělníků. Hodně jsem hledal na internetu, psal jsem i Sandorovi, přičemž ze všech průzkumů a odpovědí vyplynulo, že miso je díky vysokému podílu soli odolné vůči plísním, které by produkovaly mykotoxiny. Když jsou na povrchu, stačí je seškrábnout, povrch zasolit a nechat to být. Pokud mohutně prorůstají celým množstvím a obsazují vzduchové kapsy, je lepší to samozřejmě vyhodit.

Drobný neškodný flíček plísně
na solné krustě

V mé domácnosti se objevil jeden bílý 1 cm chomáček na povrchu jinak nedotčené várky ve čtrnáctém měsíci zrání. Seškrábl jsem ho a od té doby byl klid, šarže byla lahodná a bez senzorických vad.

Do jiných dvou domácností jsem odevzdal spíše mokřejší, ale hermeticky uzavřené šarže, a ty obě zplesnivěly napadrť.
Dalších asi šest sklenic už spíše sušší pasty (která přesto vypouští ve zralém věku tamari) u mě doma nevykázalo žádné známky plesnivění ani jiného mikrobiálního pochodu. Vždy šlo o dobře a čistě naložené várky s nižším obsahem vody.

Obecně jsou miso pasty považovány za velmi bezpečné z hlediska mikrobiálních metabolitů. Že něco není v pořádku, vás varují senzorické vlastnosti. Botulismus absolutně nehrozí, rovněž jsem nenašel při hodně podrobném hledání žádné aféry s mykotoxiny. Hrajte si bezpečně, ale zase nebuďte vyděšení, takový berňák, státní vzdělávací systém či dotace EU škodí životu daleko více.

Miso polévka

Jak už zde zaznělo, světlé a sladké miso pasty jsou zralé a připravené ke spotřebě dříve, v extrémních případech třeba jen po pár týdnech. Recept, který používám, je hotový po čtrnácti až osmnácti měsících a pak už se jen vyvíjí do temnějších tónů.

Nejtypičtějším použitím je vytvoření miso polévky (záměrně nepoužívám slovo ‚uvaření‘). Je fajn myslet na to, že zacházíte s živou potravinou – plíseň Aspergillus oryzae už je sice díky soli kaput, ale další příznivé mikroorganismy a enzymy při teplotách nad 60 °C degradují a umírají. Pokud pastu uvaříte, přijdete o část jejích benefitů, ochucovat však bude pořád dobře.

Na polévku si připravte:

 • tři čajové lžičky miso pasty,
 • 300 ml dashi vývaru (z mořské řasy),
 • půl čajové lžičky melasy,
 • jakoukoliv kysanou zeleninu (kimči, sauerkraut, ředkev),
 • (volitelně) vařené rybí maso nebo sušené rybí hobliny,
 • (volitelně) vajíčko natvrdo nebo pošírované,
 • (volitelně) vařené luštěniny,
 • (volitelně) dušenou rýži nebo rýžové nudle nebo nudle ramen nebo nudle soba,
 • (volitelně) marinované a/nebo orestované tofu,
 • (volitelně) jakékoliv oblíbené polévkové či jarní bylinky nebo sušené mořské řasy (třeba nori vločky),
 • (volitelně) oblíbený olej, typicky sezamový.

Podstatou je vždy rozmíchat v dashi vývaru miso pastu a ochucující složky, a do takové polévky pak vložit libovolnou kombinaci předehřátých a předvařených komponent „co dům dal“.

Závěr a další studijní zdroje

Tímto je uzavřen seriál o plesnivé rýži, která mi zásadním způsobem změnila a vylepšila jídelníček. Zcela jistě jsem nepokryl všechny eventuality, postupy, recepty a způsoby použití, ale na příštích pár let legrace vám to vystačí.

Všichni se shodneme na tom, že další nápady vydá Google. Stačí zadat potřebné termíny, jako např. „shio koji recipes“ nebo „miso paste recipes“ a hned si máte s čím dalších pár týdnů hrát. Pěkným zdrojem je i moje oblíbená The Book of Miso, která bývala na Google Books celá, ale zdá se, že už není.

Přeji příjemné rozšiřování osobních obzorů a nezapomeňte: člověk se učí do konce života a základem slova neschopnost je schopnost. Za vaši pozornost srdečně děkuje váš profesor Qwertius, kandidát vět, reinstalátor kávové kultury, fotohoubař, domácí pekař a fermentátor.

Publikováno 28. července 2017, původní zdroj a celý článek viz odkaz výše.