Mléko a sýry – Domácí mlékař

knihu pořídíte zde

Asi jste si všimli, že nějaké složitější sýrařské postupy tu nenajdete. Maximálně kefír. Má to několik důvodů – nemám dostatečný zdroj mléka –  na pořádnou sýrařinu  ho potřebujete v litrech, nemám prostor na zrání sýru s kontrolovatelnou teplotou a vlhkostí.  No a hlavně pozorný čtenář tuší, že  mi plně vyhovuje princip – nakrájet, posolit, zajistit aby k tomu nemohl vzduch, počkat a nic víc.  To se sýrem sice taky můžete dělat, ale budete mít jen velmi omezenou škálu toho, co vyrobíte.

Sýrařina je totiž plnohodnotné řemeslo a zatímco kvašení zeleniny moc nároků nemá a pečení chleba chce abyste pochopili pár základních principů, na pořádný sýr potřebujete mít někoho, kdo vás to naučí. A nebo studovat skripta a odhadovat který z anglických receptů na webu je příčetný a co je zcela nepoužitelné.

Tedy tak to bylo a touhle cestou si právě prošli Hadašovi z Kopce a když už se jim sýr začal dařit, tak o něm začala paní domácí  Klára psát na blogu  Co nového na kopci. No a pak to sepsala do knihy a především si ji loni na podzim vydali.  Takže kdo touží začít doma dělat sýry, tak si na poměrně dlouhou dobu vystačí právě s touhle jednou, krásně srozumitelnou knihou. A s trochou pečlivosti a dostatkem mléka.
Další informace »

Publikováno 25. ledna 2015, původní zdroj a celý článek viz odkaz výše.